Головна » Статті » ЗМІ про ліцей

Нації потрібна еліта
Джерело: газета Чернігівщина (№3 (455)) від 16 січня 2014 року

Розумна дитина - заможна країна! Важко не погодитися з цими словами, адже від того, наскільки інтелектуально розвиненою буде українська молодь, значною мірою залежить і добробут держави. Обласний педагогічний ліцей для обдарованої сільської молоді - один із навчальних закладів Чернігівщини, де гартують не лише інтелектуально підкованих, а й людей з доброю душею. Цьогоріч закладу виповнюється 20 років.

Ідея створити обласний ліцей для сільської молоді належить викладачам Чернігівського педагогічного університету імені Шевченка. Чому саме для сільської молоді? Справа в тому, що в ті часи, а відбувалося це на початку 90-х, рівень інтелектуальної підготовки випускників із села був нижчим, ніж у міських абітурієнтів. Тому й вирішили створити стартовий майданчик майбутніх студентів для педагогічного університету.

Минуло два десятиліття. Про реалії, структуру та колектив обласного педагогічного ліцею для обдарованої сільської молоді - у розмові з директором Галиною Коломієць.

- Галино Василівно, чим відрізняється специфіка ліцейного навчання від шкільного?

- Ліцей - це старша школа. У нас викладають провідні викладачі чернігівських університетів. Серед них - 13 кандидатів наук і доцентів, інші мають вищу кваліфікаційну категорію, відмінники освіти України, заслужені вчителі та лауреати обласної премії імені Софії Русової. Викладач, окрім того, що володіє предметом дуже добре розуміє логіку науки, яку викладає, тому і знає, як правильно розставити акценти у навчальному процесі. Це вирізняє ліцей від загальноосвітньої школи. Учні отримують глибші і логічно вибудовані знання.

Наш ліцей шукає учнів серед випускників дев’ятих класів сільських шкіл, які мають підвищені освітні запити. Навчаємо і виховуємо дітей, яким хочеться знати більше, за значно ширшими освітніми програмами, ніж школярів. Вони повинні задовольняти свої пізнавальні інтереси. Для ліцеїстів пропонуємо науково-дослідні роботи, освітні подорожі, практики, літні інтелектуальні школи, участь у різноманітних проектах.

- Які критерії відбору до ліцею, адже після дев’ятого класу учні не проходять зовнішнього незалежного оцінювання?

- Ліцей має спеціальну програму, що дозволяє шукати, відбирати і готувати абітурієнтів. Зокрема, це програма «Перспектива», яка передбачає співпрацю з учнями дев’ятих класів, які бажають навчатися в нас. З ними працюватимуть наші кращі педагоги і учні. Передбачені також екскурсії містом, різні зустрічі, навчальні заняття. Ми запрошуємо цю молодь до ліцею. Потім учні повертаються додому, але не втрачають зв’язок із нами.

Ліцей розпочав нову програму «Дистанційна наукова школа для сільської молоді». Раз на місяць дитина приїжджає до нас, для неї проводяться заняття з викладачем одного предмету. Це може бути допомогою при підготовці до олімпіади або написанні наукової роботи. Учні дистанційної школи отримують завдання на місяць. Потім у режимі «онлайн» спілкуються з педагогами, консультуються. Через місяць вони приїжджають знову, і так, крок за кроком, рухаються вперед, до знань.

По-перше, таким чином ми готуємо абітурієнтів для себе. По-друге, це допомога й сільській школі.

У березні ми запрошуємо дев’ятикласників на день відкритих дверей. Саме тоді відбудеться олімпіада «Перспектива», переможці якої автоматично зараховуються на навчання до ліцею. Також у нас проходить відбір за тестами, у тому числі і психологічними, у співбесіді.

Після закінчення ліцею його випускники для подальшого навчання не завжди обирають Чернігівський педагогічний університет.

Вони отримують стільки балів на ЗНО, що без проблем вступають на державне замовлення в найпрестижніші виші України: Київський політехнічний інститут, Київський Національний університет імені Шевченка, Київський медичний університет імені Богомольця, Харківську юридичну академію, Полтавську стоматологічну академію, Одеську юридичну академію, Києво-Могилянську академію. Останні роки часто запрошують навчальні заклади Польщі, Чехії. Випускники творчих професій, які мали здібності, наприклад, до малювання, нині продовжують навчання у Німеччині, Франції, Англії. Українській владі треба думати про те, що де б не отримували освіту наші громадяни, але працювати вони мають в Україні. Для цього треба створювати умови, зацікавлювати.

- Чого досяг ліцей за два десятиліття?

- Виконав головне завдання, яке ставилося на початку його створення. Його бачили як заклад, котрий буде залучати кращих школярів сільської місцевості, давати їм всебічний розвиток, якісну фундаментальну освіту. Ми провели моніторинг і підрахували, що близько тисячі педагогів Чернігівщини - це наші випускники. Дуже серйозний показник.

По-друге, ліцей став культурно-науковим явищем. Працюють з учнями не лише педагоги, а й актори (Олексій Биш веде театральну студію), літератори. Все це ліцей зміг акумулювати в собі і дати сільській молоді. За два роки навчання учні якісно змінюються.


По-третє, ліцей намагається бути прогресивною школою, закладом, який уловлює подихи нового. Ліцей завжди перебуває в експериментальному пошуку. У нас багато авторських проектів, які реалізуються не лише тут, а й на теренах усієї області. Ми активно допомагаємо педагогам Чернігівщини. Проводимо «круглі столи», наукові конференції, семінари. У березні у нас відбудеться науково-практична конференція «Прогресивний розвиток сучасної школи». Також візьмемо участь у міжнародній виставці «Сучасна освіта-2014». Багато планів на майбутнє.

- На вашу думку, чи не знизився авторитет професії вчителя у сучасному суспільстві, і чи не поменшало бажаючих стати вихованцями педагогічного ліцею?

- Змінюється світ, іншою стає громада. Вчитель втратив здатність бути єдиним носієм знань. Глобальні інформаційні контакти дозволяють отримувати освіту, не виходячи з кімнати. Спостерігається так званий «синдром суспільства без школи». Вчитель повинен знати - якщо він хоче бути престижним в очах своїх учнів, то має стати функціонально іншим. Провідником в інформаційному полі, який підкаже учням, де брати інформацію, як її обробляти.

Мати авторитет, щоб його сприймали як наставника. Для цього не повинні розходитися слова і справи. Учні відловлюють щонайменшу фальш. Якщо хтось закликає до здорового способу життя, до розумного витрачання часу, а сам, наприклад, палить, не дбає про своє здоров’я... Учень все це бачить.

Ви мене також спитали, чи не зменшився потік абітурієнтів? Ні. Але якщо раніше більшість наших випускників йшли до педагогічного університету, то тепер це далеко не так.

У тому, що ліцеїсти не обирають педагогічний університет місцем свого подальшого навчання, Галина Коломієць великої проблеми не бачить. Адже, за її словами, «кузня вчителів» для Сіверського краю кує достатню кількість молодих фахівців. Основне завдання - дати учням якісні знання і підготувати інтелектуальних, адекватних та чуйних людей.

І маю всі підстави стверджувати, що у них це виходить дуже добре, оскільки особисто знайомий з багатьма випускниками ліцею для обдарованої сільської молоді. Повірте, цих людей, без перебільшення, можна назвати елітою нації.

Павло Солодовник, "Чернігівщина" №3 (455) від 16 січня 2014
Категорія: ЗМІ про ліцей | Додав: tkachenko (24.01.2014)
Переглядів: 943 | Теги: стаття, преса, ЧОПЛ, ЗМІ | Рейтинг: 0.0/0