Головна » 2015 » Жовтень » 7 » Один геній, затоплена доля, форпост та справжнє кам’яне диво
10:39
Один геній, затоплена доля, форпост та справжнє кам’яне диво

День учителя, що припадає на першу неділю жовтня, педагогічний колектив ліцею традиційно відзначає нетрадиційно, у подорожах за новими враженнями.

Цього року педагогічний автобус вирушив на Поділля, де в таємничих скелях сховалася Бакота, і її затоплена доля, а скелястий острів Кам'янець-Подільський, оперезаний Смотричем, зустрічає відвідувачів багатовіковою історією.

Першою зупинкою, яка вразила екскурсантів, стало село Слобідка Шелехівська за 13 км від Деражні. Вказівники "Музей Анни Ахматової". Дивовижно, але факт: навіть дослідники творчості великої російської поетеси, уродженої Анни Андріївни Горенко, були впевнені, що український період у житті поетеси пов'язаний лише з Києвом. До століття з дня народження Анни Ахматової в 1989 році проводилося чимало заходів, відшукувалися зв'язки геніального поета з різними місцями. Одним з таких місць, як з'ясувалося, й була крихітна Слобідка Шелехівська. У глинобитному маєтку поміщиків Вакарів, де щоліта відпочивала маленька Ганнуся, в радянські часи розташовувалися спочатку лікарня, а потім сільська школа, тож споруда зараз у непоганому стані. Спочатку думали обмежитися меморіальною дошкою, та потім зрозуміли: у Слобідці Шелехівській, де збереглися меблі, якими користувалася Ахматова (тут і дзеркало, і крісла, і столи, і посуд, є навіть окуляри поетки), де померла і була похована в 1930 році її мати Інна Еразмівна Горенко, має бути повноцінний меморіально-літературний музей. Його і відкрили у червні 1989 року. Експонати (меблі, посуд та деякі інші речі) в музей передали самі селяни. На час відкриття музею були ще живі люди, котрі пам'ятали маленьку Ганнусю.

Тільки б ім’я твоє ще пам’ятали, Бакото…Саме це таємниче село стало наступною зупинкою подорожі.

Хто був на Поділлі, а не бачив Бакоти, можна зачислити до категорії людей, які були в Римі, а не бачили Колізей. На Дністрі, за 55 км від залізничної станції Кам’янець-Подільський на території Національного природного парку «Подільські Товтри», знаходиться шматочок раю – Бакота. Але цього села ви не знайдете на карті України. Колишні його мешканці не можуть повернутися, поблукати між порожніми хатами, подивитися на закинуті садки. Бо там, де колись була Бакота, сьогодні тече Дністер. У зв’язку з будівництвом Дністровського гідровузла рішенням облвиконкому від 27 жовтня 1981 року Бакоту було виключено з облікових даних…

На вершині Білої гори відкривається прекрасний краєвид. Вiд пiднiжжя, просто з днiстрових вод пiдпирають схили химернi скелi, складенi з вивiтрених тонкошаруватих сланцiв. Але внизу тут, під водами водосховища, до 1981 року було село Бакота – колиска історії цього дивовижного краю. Але говорити про село Бакоту і нічого не сказати про печерний монастир – це означає зупинитися на півслові. Їхні долі пов’язані навіки. Бакотський скельно-печерний Свято-Михайлівський монастир знаходиться на висоті близько 70 м в урвищі берега, на середній терасі стрімкого схилу Білої гори, що підноситься над Дністром на 130 м. Урвище утворене твердими сілурійськими вапняками, в яких Дністер прорізав каньйон глибиною до 120 м. Перша згадка про монастир відноситься до 1362 року, коли литовці прибули в Бакоту і побачили ченців в скельних печерах. З літописного тексту випливає, що монастир в Бакоті існував задовго до приходу Коріатовичів.

Однією з найбільш значних пам’яток архітектури і військово-фортифікаційного мистецтва минулого в Західній Європі є Хотинська фортеця. Її стіни заввишки до 40-60 м і завтовшки 5-6 м, земляні вали з бастіонами і глибокі рови викликають великий інтерес у всіх, хто відвідує цей форпост над Дністром.

Події військової історії фортеці підкреслюють її потужність. Важливою віхою в історії міста і фортеці стала Хотинська війна. У 1621 році сорокатисячна армія на чолі з Петром Сагайдачним врятувала поляків від розгрому, попередивши загрозу нападу турок на землі України і Східної Європи. На початку XVIII століття турки, слідуючи вимогам військової техніки, зводять за допомогою французьких інженерів нові фортифікаційні споруди.

Матеріали розкопок і документи, що належать до історії міста та фортеці, експоновані в Хотинському історико-краєзнавчому музеї. У фортеці проходили зйомки популярних фільмів: «Захар Беркут», «Балада про доблесного лицаря Айвенго», «Три мушкетери», «Стріли Робін Гуда», «Тарас Бульба». У 2007 р. Хотинська фортеця увійшла до переліку «7 Чудес України».

Нарешті сам Кам’янець-Подільський. За свою багатовікову історію місто-музей зазнало чимало руйнувань і перебудов. Але, незважаючи на це, давня територія Кам'янця зберегла свою архітектурну неповторність. Кам'янець-Подільський не можна уявити без славнозвісного старого замку – унікальної оборонної споруди XI-XVII ст., побудованої на скелястому мисі біля вузького перешийка, через який вела давня головна дорога до Старого міста. Кам'яні укріплення XI ст., побудовані на основі ще більш ранніх, мало чим нагадували сучасну могутню твердиню з 11 башт, з'єднаних високими мурами. Культове будівництво у Кам'янці-Подільському являє собою своєрідну архітектурну енциклопедію різних стилів та епох. У місті проживали представники трьох общин – русинів (українців), вірмен та поляків, кожна з яких мала по кілька храмів. У період розквіту середньовічного міста тут існувало понад 30 культових споруд, з яких донині збереглося 13, зокрема готичний костел, церква Петра і Павла, дерев'яна Хрестовоздвиженська церква. Кам'янець-Подільський і сьогодні чарує неповторною єдністю ландшафту та архітектури – Високий скелястий берег р. Смотрич, живописний краєвид, величезні вежі з таємничими латинськими надписами... Завдяки унікальному поєднанню містобудівної, архітектурної, історичної спадщини Старого міста з ландшафтом каньйону р. Смотрич «Культурний ландшафт каньйону» визнано кандидатом до Списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО.

Ось такі вони, учительські подорожі. Хто ще не був тут, у цих дивовижних місцях – прямуйте по наших слідах. Кому цікаво пізнавати нове – подорожуйте з нами!


Категорія: Останні новини / Події | Переглядів: 624 | Додав: tkachenko | Теги: Кам’янець-Подільський, поїздка, пам’ятки, Культура, подорож | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar