Головна » Файли » Науково-методична діяльність » Психологічна служба «ДПС»

Педагогічний проект «Дитяча психологічна служба»
14.11.2012, 15:14

Одним із нестандартних напрямків діяльності психологічної служби Чернігівського обласного ліцею для обдарованої сільської молоді є дитяча психологічна служба (ДПС).

ДПС об’єднує ліцеїстів, які прагнуть до творчої самореалізації, створення комфортної емоційно-психологічної атмосфери в колективі, встановлення взаємин, в основі яких лежить повага честі і гідності людини.

Керівництво службою здійснює координатор, який щорічно обирається серед діючих членів ДПС. Психолог виступає як консультант, який ініціює, аналізує та при потребі здійснює корекцію діяльності ДПС.

«Строить Понимающий Мир, начиная с себя», - ці слова В.Леві є лейтмотивом щотижневих зустрічей усіх членів ДПС. Участь у цих зустрічах підвищує рівень психологічної культури учасників шляхом урізноманітнення засобів спілкування і стилів поведінки, розвитку пошукової активності і емпатії, формування навичок самоаналізу та саморегуляції, отримання емоційного та естетичного задоволення.

Одним із важливих особистісних надбань, як зазначають учасники ДПС, є активна життєва позиція, яка реалізується через різні види психолого-педагогічної діяльності. Добровільність, доцільність, особиста відповідальність, значимість, професіоналізм – принципи, покладені в основу організації роботи ДПС. Пріоритетним напрямком діяльності є доручення членів ДПС по створенню комфортного емоційно-психологічного клімату в ліцеї. Цьому сприяють приємні дрібнички: вітання з Днем народження, створення банку номінацій та їх присвоєння, традиційні «миколайчики» та «валентинки», позначення особливих днів (день доброти, посмішок, толерантності) …

Найбільше з арсеналу психологічних «дрібничок» привертає увагу традиційна зимова гра «Янгол Оберіг», яка завдяки нашим ліцеїстам, їхнім батькам та педагогам вже прижилася у деяких школах нашої області. Вона проводиться за тиждень до початку зимових канікул. Вибір часу не випадковий і пов'язаний не лише із очікуванням новорічних свят, а й з підвищенням тривожності дітей (екзамени, семестрові оцінки). Її учасниками стають ліцеїсти, випускники, педагоги, друзі. Кожен з них обирає (шляхом подання заявки із вказаним ім’ям учасника гри, або шляхом витягнення із банку зареєстрованих учасників спеціально підготованого бланку із ім’ям підопічного) і протягом тижня виступає його «янголом» який дає про себе знати, послуговуючись листівочками, викладеними під вікнами палаючими сердечками, компліментами, усмішками чи чашкою чаю. Одночасно кожен учасник гри виступає і в ролі чийогось оберега. Зустрічаються два світи: світ Турботи і світ Уміння з вдячністю приймати цю турботу.

Ця гра допомагає побачити посмішку на тому обличчі, де її давно ніхто не помічав, відчути себе вдячним учнем у встановленні контакту, отримати стільки інформації про іншого, скільки не отримаєш за місяці. Вона одночасно є і передчуттям новорічних свят, і психологічною підтримкою, і життєвим екзаменом на вміння бути земним «янголом».

« Я зрозуміла, що коли ти даруєш людям радість, то і вони тобі віддячують тим же».

«Я відкрила для себе те, що приємно не лише отримувати подарунки, а й дарувати їх».

«Я зрозуміла, якщо ти будеш відвертим, то і до тебе ставлення буде таким же».

Ефективним напрямком роботи ДПС, що забезпечує розвиток пізнавальної і пошукової активності, креативного і критичного мислення, психолого-педагогічної компетентності старшокласників є організація проектів «Давайте обговоримо». Ось деякі з тем проектів: «Юність, яка ти?, «Освіта в нас і навколо нас», «Гармонія між «хочу» і «треба»», «Простір педагогічної взаємодії, яким йому бути?», «Сучасний інформаційний простір: толерантність», «Толерантність, як суспільна потреба: сім’я», «Твоє здоров’я у твоїх руках», «Агресія та жорстокість в шкільному середовищі: від розуміння до змін», «Навчання із захопленням», «Високі дрібниці буденного життя» та інші.

Ідея проведення таких проектів виникла як відповідь на бажання старшокласників долучитись до обговорення актуальних для їхнього віку проблем, звіритись у своїх особистих пошуках відповідей на них з іншими собі подібними, навчитись ставити запитання і чітко висловлювати думки.

Організаторами таких проектів виступають учні. Вони проводять опитування ліцеїстів з метою виявлення актуальної теми для обговорення, ведуть пошук матеріалів для інформаційного забезпечення проекту, створюють банк запитань, запрошують учасників, займаються дизайном аудиторії. У такий спосіб вони вчаться спілкуватися з аудиторією, узагальнювати думки учасників та давати експертну оцінку продукту обговорення.

При проведенні проектів «Давайте обговоримо» важливо дотримуватися таких принципів : доброзичливість, зацікавленість,повага до партнера по спілкуванню, рівноправність у висловлюванні думок не залежно від віку і соціального статусу, право відстоювати свою думку, готовність до колективного пошуку.

«Такі проекти допомагають вільно висловлювати свої думки, розвивають уміння володіти собою та аудиторією».

«Дають змогу знайомитись з думками інших, вдосконалювати мову».

«Це можливість перевірити себе у роботі з учнями».

«Мені, майбутньому педагогу, участь у ДПС дає можливість бути у гармонії з собою, із навколишніми».

«Свій педагогічний багаж я б укомплектував із таких проектів, які проводить ДПС».

Підготовка та проведення філософських столів (теми «Сенс життя», «Щастя», «Посмішка», «Заповіді XXI століття», «Дружба», «Цінності XXI століття») сприяють розвитку духовної сфери старшокласників, зокрема потребово-ціннісного компоненту. Для старшокласників стають відкритими для обговорення й розуміння багато проблем, які є предметом дискусії дорослих. Найбільше привертають увагу морально-етичні проблеми добра і зла, вірності і невірності, порядності і без принциповості, свободи і безправності.

Для того щоб цей стіл був дійсно філософським, а не столом навколо якого обговорюється лише життєвий досвід його учасників, потрібна глибока підготовка, під час якої відбувається знайомство ліцеїстів з великою кількістю відповідної літератури. Участь педагогів,батьків, науковців, людей, для яких заявлена тема є предметом ціннісного, світоглядного чи наукового пошуку лише підсилюють ефект від розмови за філософським столом.

Важливим напрямком роботи ДПС – є доброчинні акції, які пробуджують у їх учасників найкращі почуття: турботу, співчуття, співпереживання, доброту, милосердя.

Традиційно перед наближенням свята святого Миколая ДПС виступає ініціатором збору речей для учнів школи-інтернату. Готується програма, яка дозволяє тісно взаємодіяти між собою ліцеїстам та дітям інтернату через творчість та ігрову діяльність.

«Не надо рвать иссохшие бинты,
Когда их можна снять почти без боли
Я это поняла, поймеш и ты…
Так жалко, что науке доброты
Нельзя по книжкам научиться в школе»

                                                              Ю.Друнина

Досвід такої співпраці є дуже важливим для його теперішнього і подальшого використання з метою не теоретичного, а реального посильного внеску у вирішення існуючих соціальних проблем у країні.

Кафе «Романтика» - це своєрідний проект, який став уже протягом багатьох років традиційним. Його основне призначення – сприяння формуванню у старшокласників культури стосунків між юнаками і дівчатами, романтичних почуттів. На етапі підготовки створюються відділи: рекламний, дизайнерський, інформаційний, з організації дозвілля, харчування. Саме вони, взаємодіючи , здійснюють за своїми напрямками підготовку цього проекту, залучаючи до нього ліцеїстів, які не є членами ДПС. Особливість кафе «Романтика» полягає в тому, що відвідати його можна лише у парі (юнак та дівчина). Атмосфера кафе, що створюється завдяки дизайну, музиці, поезії, чашці теплого чаю робить його особливо привабливим для старшокласників.

Цікавим феноменом у життєдіяльності ДПС ліцею є ігри-подорожі. Як тільки з’явилися , одразу ж завоювали симпатію у членів ДПС. До них належать: «У пошуках веселки», «Містками дружби», «У пошуках весни», «Стежинами Дитинства» та інші. Проводяться вони наприкінці роботи ДПС з метою підведення її емоційного підсумку. Завдяки їм відбувається активізація уміння знаходити цінне у своєму досвіді переживання, взаємодії з іншими, використання його для особистісного саморозвитку. Цю гру, як правило, готують першокурсники за участю психолога для випускників. Всі етапи гри продумані так, щоб створити динамічну емоційну лінію, з різними її відтінками з метою глибинного відчуття себе, завдяки іншому. У досвіді її проведення часто ми зустрічались із явищами, близькими до катарсису. Це можливо лише за умови, коли психологу вдається за час роботи створити відповідну позитивну комфортну для кожної дитини емоційно-психологічну атмосферу.

ДПС вирізняється з поміж інших студій насамперед душевним єднанням сердець. Саме, завдаючи цьому, співпраця психолога і учнів дає дивовижні результати. Головне призначення ДПС – це створення оптимальних умов для реалізації природного потенціалу дитини та формуванню її особистості. Система роботи ДПС динамічна. Незмінним залишається одне: центром відліку завжди є дитина.

«Завдяки участі в ДПС я відкриваю свої приховані можливості, вчуся вільно спілкуватись».

«Я розпочала цікавитися різними книгами із психології, замислюватися над питаннями, яким раніше не приділяла увагу».

«Спілкування по четвергах дає змогу збагнути внутрішній стан, порозумітися один з одним, знайти дружню підтримку».

«…дає відчуття радості спокою…».

«…дає можливість поділитися своїми почуттями».

«…краще пізнаєш не лише себе, а й можеш зрозуміти своїх однолітків, легше знаходиш спільну мову з людьми, які мають складний характер…».

«Під час зборів члени ДПС забувають про свої негаразди і неприємності. Їхні серця об’єднуються в одне велике, їх зігріває гаряча, повна дружніх почуттів, чаша запашного чаю».

«Я вважаю, що ДПС – це служба, яку необхідно мати у кожному навчальному закладі, бо вона створена для вихованців, для розуміння себе, для спілкування, для формування гарних взаємин між людьми».

ДПС – це справді ресурсний центр формування особистості старшокласника в ліцеї. Саме надбанню ліцеїстами соціально-психологічного досвіду, їх творчій самореалізації, життєвому та професійному самовизначенню і підпорядкована система роботи ДПС.

Категорія: Психологічна служба «ДПС» | Додав: tkachenko | Теги: Проект, дпс, Гра, ліцей, психолог, психологічна служба
Переглядів: 1594 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
avatar